NÁŘADÍ A POMŮCKY

Jaké potřebujeme nářadí a pomůcky?
Než se pustíme do tvorby samotné, je potřeba zajistit si správné nářadí a pomůcky.
To se vždy odvíjí od techniky, které se chceme věnovat.

KETLOVACÍ KLEŠTĚ

Kulaté kleště s okrouhlými čelistmi jsou nástrojem používaným k technice nazývané ketlování. Tato technika se využívá při výrobě řetízků z drátu a korálků a je jednou ze základních technik v bižuterním řemesle.

Podrobněji se budeme zabývat touto technikou v jednom z budoucích dílů našeho seriálu.

V případě potřeby lze kulaté ketlovací kleště nouzově použít místo plochých kleští. Mohou sloužit k otevírání a zavírání spojovacích kroužků, připevňování zapínání, přidávání koncovek. Pokud tedy plánujete začít s korálkováním, budou se vám tyto ketlovací kleště jistě hodit.

Ploché kleště

Dalším často využívaným typem kleští jsou kleště s úzkými plochými čelistmi. Tyto kleště se hodí například při zamačkávání zamačkávacího rokajlu, zavírání kalot, manipulaci se spojovacími kroužky a propojování více ketlovacích oček. Skutečně je lze použít všude tam, kde je potřeba uchopit drát, návlekový materiál nebo jakýkoli kovový komponent.

Při práci s bižuterními součástkami je důležité používat kleště s hladkými čelistmi (bez zoubků). Zoubky by mohly zanechávat otisky a poškozovat měkké bižuterní komponenty nebo jim odlupovat povlak. Pokud se vám přesto dostanou do ruky kleště se zoubky, měli byste s nimi pracovat velmi opatrně, abyste nenapáchali žádnou škodu na součástkách.

A pokud se vážně chystáte začít korálkovat, rozhodně doporučuji mít hned dvě páry kleští 😉

Štípací kleště

Ano, běžné štípačky, které pravděpodobně najdete doma, jsou docela obyčejné. Jak už samotný název naznačuje, slouží k odstřižení různých druhů drátů. Nicméně, buďte opatrní na jednu věc – štípací kleště zakoupené v obchodech s korálky jsou především určeny pro stříhání měkkých drátů. Měděný drát nebo běžné bižuterní kovové vodiče nebudou pro tyto kleště žádný problém. Pokud však budete používat tyto kleště na tvrdší materiály, jako je paměťový drát nebo chirurgická ocel, může dojít k jejich rychlému opotřebení.

Všechny výše zmíněné typy kleští v dostatečné “hobby” kvalitě můžete zakoupit v obchodech s korálky nebo v obchodech s výtvarnými/hobby potřebami za cenu kolem 150 – 300 korun za jeden pár.

I levné kleště vám mohou na začátku dobře sloužit. Před koupí si je však raději pečlivě prohlédněte a osahejte, abyste zjistili, zda se vám pohodlně drží v ruce, nemají volné části a čelisti správně doléhají po celé délce.

Další nezbytnosti

Korálkovací podložka

Co se stane, když vysypete korálky na stole?

Rozkutálejí se a rozletí se nekontrolovatelně do všech směrů. Abyste se vyhnuli hledání  korálků po celém stole při práci, je vhodné použít nějakou formu podložky.
Můžete si pořídit speciální podložku určenou pro korálkování, ale stejně dobře vám poslouží i jakýkoliv jiný kus měkké textilie, jako je třeba fleece, který je ideální pro tento účel.

Šperkařské nůžky

Kleště na zamačkávání rokajlů