Práce s lankem

Bižuterní lanko

Základy práce s bižuterním lankem: Jak začít tvorbu


Bižuterní lanko je jedním z klíčových materiálů pro tvorbu vlastní bižuterie. Tato flexibilní a odolná šňůra může být použita k vytváření náhrdelníků, náramků, náušnic a dalších krásných šperků. Pokud se chystáte začít s tvorbou bižuterie pomocí bižuterního lanka, tady je několik základních informací a tipů, které vám pomohou na začátku. Můžete ho najít i pod různými jinými názvy, jako například „struna“ nebo „bižuterní drát“. V dnešní době patří mezi jedny z nejoblíbenějších materiálů pro navlékání korálků, což je především díky jeho vysoké odolnosti a jednoduché manipulaci.

Bižuterní lanko je složeno z několika jemných kovových vláken, která jsou obalena nylonem. Můžeme říci, že podobá se velmi pevnému vlasci, ale má vyšší odolnost a zároveň působí vizuálně atraktivněji.  Nejčastěji se setkáte s lankem o síle 0,38 mm nebo 0,45 mm – tyto síly vám postačí na většinu druhů korálků. Na větší a těžší korálky si můžete pořídit i silnější lanko.

Nástroje a techniky
Při práci s bižuterním lankem budete potřebovat několik základních nástrojů, jako jsou kleště, nůžky, zamačkávací rokajl a kalotky pro zakončení Vašeho šperku. Dále doporučujeme pořídit si kroužky, prodlužovací řetízek a karabinku pro finální zakončení zapínání. 

 Návrh a inspirace
Než začnete s vlastní tvorbou, je dobré mít jasnou představu o tom, co chcete vytvořit. Prohlížejte si různé bižuterní návrhy na internetu, v časopisech a na sociálních médiích, abyste získali inspiraci. Můžete také začít s jednoduchými projekty a postupně se zdokonalovat.

Postup

Připravte bižuterní lanko: Změřte lanko na délku šperku, kterou si přejete, a přidejte pár centimetrů navíc na zakončení. Ustřihněte lanko pomocí nůžek.

Na konec bižuterního lanka navlečte kalotu tak, aby byla uzavřená strana vpředu, a poté přidejte ještě jeden zamačkávací rokajl.

Lanko protáhněte zpět zamačkávacím rokajlem a kalotkou, tím vznikne očko. Toto očko tahem zmenšete tak, aby se vešel do kalotky. 

Rokajl velmi pevně stiskněte plochými kleštěmi. Opravdu důkladně a pevně a pouze v jednom směru. 

 Navlékněte korálky a ozdoby na lanko podle vašeho designu. Můžete vytvořit různé vzory a kombinace barev.

 Pokud máte přívěsky, připevněte je k lanku pomocí malých kroužků nebo oček nebo je můžete přidávat v průběhu navlékání korálků.

Pokud si přejete vytvořit symetrický náhrdelník na lanku, je dobré začít navlékat korálky od středu směrem k oběma koncům lanka. Až když budete mít všechny korálky navlečené, můžete zakončit oba konce. Tato metoda umožní lepší sledování vzoru náhrdelníku, ale je třeba být opatrný, aby korálky nevypadaly z jednoho z volných konců.

Když dosáhnete požadované délky, přidejte druhou kalotu, tak aby byla uzavřená strana vpředu, a následně přidejte druhý zamačkávací rokajl a konec lanka opět protáhněte oběma zpět, ať máme i druhé očko.  Následně odřízněte přebytečné lanko a uzavřete kalotu plochými kleštěmi. Opět velmi pevně zmáčkněte plochými kleštěmi, pozor zde to bude chtít trochu umu, aby bylo lanko správně dotaženo. Nevzdávejte to, když se to nepovede napoprvé. 

Zkontrolujte a upravte: Pečlivě zkontrolujte všechny uzly, kalotky a připevněné přívěsky, zda jsou správně zajištěny.
Na jeden konec spojovacím kroužkem připojte karabinku, na stranu druhou můžete buď nechat kroužek, nebo přidat prodlužovací řetízek. 

Hotovo: Gratulujeme, nyní máte dokončený náramek na bižuterním lanku s krásnými kalotkami. Můžete si ho obléknout a těšit se z vlastnoručně vytvořeného šperku!